Son Dakika Yeni

Torba Kanun teklifi Plan ve Bütçe Komisyonunda

Siyaset Siyaset

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, vergiye uyumlu mükelleflere vergi  indirimi düzenlemesinin de bulunduğu Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda  Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşmeleri sürüyor.


Teklifin, vergiye uyumlu mükelleflere vergi indirimini düzenleyen  maddesine ilişkin işçi ve işveren temsilcileri görüşlerini paylaşırken, işçi  temsilcileri, artan vergi oranlarını eleştirerek, ücretli çalışanların da vergi  indirimi kapsamına alınmasını talep etti.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Ağbal, her şeyin bir temel  mantığı olduğunu onun kaybedilmemesi gerektiğini dünyanın neresine gidilirse  gidilsin vergide artan oranlılık ile vergi adaleti bakımından olmazsa olmaz  kurallar bulunduğunu söyledi.

  Yıl başındaki elde edilen gelir ile yıl sonunda elde edilen gelirin  vergi tarifesi nedeniyle faklılaşması kadar doğal bir şeyin olmadığını belirten  Ağbal, "Bu sadece asgari ücretli değil bütün gelir grupları için geçerlidir.  Dolayısı ile 'bu niye böyle oluyor' diye soru sormak. Çok açık belli olan, Magna  Carta'dan bu tarafa da bilinen ve uygulana gelen bir gerçekliği tamamen böyle yok  farz etmektir." diye konuştu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, şöyle devam etti:

"Burada ücretliler aleyhine sanki özel bir uygulama yapılıyormuş gibi  yanlış ve eksik bilgiler vermeyelim. Artan oranlılık vergi adaleti ve ödeme gücü  ilkesi bakımından olmazsa olmazdır. Ücretliler bakımından, asgari geçim indirimi  uygulaması yoluyla sağladığımız ve sosyal adaleti gerçekleştiren son derece doğru  bir düzenleme var. 2008'den bu yana bunu uyguluyoruz. Hiçbir hükümet döneminde bu  yoktu.

  bugün çalışanlar bakımından son 14 yılda hem asgari geçim indirimi  bakımından hem de diğer uygulamalara sağladığımız iyileştirme ortadadır. Bugün  çalışanların refah düzeyi 2001'in üzerindedir. Asgari ücret dahil olmak üzere  bütün yapılan artışları enflasyonun karşısına koyun her zaman için çalışan  enflasyonun üzerinde bir ücret artışı almıştır. Biz burada, beyanname veren  mükellefler bakımından toplumsal bir talebe dayalı olarak böyle bir düzenlemeyi  yapıyoruz, bu doğru bir düzelemedir. Sanki bunları ücretliler bakımından  yapmazsak onlara karşı bir yanlışlık yapıyormuşuz gibi bir algı üretilmeye  çalışılıyor. Bu doğru bir şey değildir."

Ağbal, düzenlemeden kimsenin çalışanların aleyhine bir anlam çıkarmaya  kalkmaması gerektiğini ve rakamların da ortada olduğunu söyledi. Ağbal, vergi  tarifesinin çok net olduğunu ve bütün dünyada artan oranlılık ile ödeme gücü  ilkesinin bulunduğunu söyledi. Ağbal, "Ocak ayında elime geçen gelir Aralık  ayında da elime geçmelidir" fikrinin, doğru bir fikir olmadığını artan oranlı bir  sistemde her zaman için vergi tarifesinde farklı dilimlere geçilmişse o zaman  gelirin azalacağını, önemli olanın bir yıl içerisinde elde edilen ortalama gelir  olduğunu kaydetti.

Ağbal, 2016 yılında gerçekleşmiş rakamlara bakıldığında nominal vergi  oranı yüzde 15 olsa da bekar bir çalışanın efektif vergi oranının yüzde 6,3,  evli, çocuk sahibi olmayan bir kişi için efektif vergi oranının yüzde 4,8, bir  çocuklu için yüzde 3,7, iki çocuklu için yüzde 2,6, üç çocuklu için yüzde 1,1  olduğunu söyledi. Ağbal, burada gerçekten ücretliler özellikle asgari  ücretlilerin lehine bir vergi sistemi olduğunu kaydetti.

Mix Haber

En Güncel Haberleri Özgürce Yayınlayan Medya Kuruluşu

YORUM BIRAK

Sesli Sohbet Beylikdüzü Günlük Kiralık Daire