Son Dakika Yeni

Spor'un Faydaları

Spor Spor

SAĞLIKLI YAŞAM VE SPOR

Sağlıklı bir yaşam için spor yapmak şart…Spor insanın daha iyi bir vücutta ve daha sağlıklı olmasını sağlar. Mesela günde kaç saat yürüyüş yapıyorsunuz veya kaç litre su içiyorsunuz?

Spor’un yanı sıra günlük tükettiğiniz su miktarı da çok önemli. Vücudumuzun %70 i sudan oluşmaktadır. Yaşlılarda bu oran daha düşüktür. Özellikle yaşı ilerlemiş bireylerin günlük tüketmesi gereken su miktarı yetişkinlerinkinden daha fazla olmalıdır. Sağlıklı bir yaşam istiyorsanız spor yapmayı ihmal etmeyin. Günlük yapacağınız yarım saatlik bir yürüyüş bile size pozitif olarak geri dönüyor. Zamanım yok demeyin. Bahane üretip kendinizi kandırmayın!

Spor yapmayı eğlenceli hale getirin. Gideceğiniz yere bir durak önceden inip yürüyün sürekli hareket halinde olun. Özellikle masa başında çalışan bireylerin çoğunda bel ve boyun fıtığı çokça görülmektedir. Eğer sizde masa başında çalışıyorsanız spor yapmayı ihmal etmeyin!

SPOR’UN FAYDALARI

Düzenli olarak spor yapmak sadece zinde ve formda bir vücut sağlamıyor. Bunun yanında çeşitli fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklara da iyi geliyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta, spora başlamadan önce mutlaka bir uzman kontrolünden geçmek. Bu şekilde uzmanlar kişiye bazı testler ve kontroller yaparak, uygun bir bir spor programı belirleyebiliyor. Böylece olası sorunlar en baştan engelleniyor.

Bilimsel araştırmalar, düzenli sporun sağlık açısından son derece olumlu etkilediğini gösteriyor. Bazı üniversitelerde yapılan çalışmalar, düzenli ve hafif tempoda sporun, immün sistemini güçlendirdiğini ve solunum yolu enfeksiyonlarına karşı direnci artırdığını göstermiş. Bir başka araştırma, obez kişilerin kan basınçları spor yaptıktan sonra 16 saat boyunca düşük kaldığını gösteriyor.

Uzmanlar sporun faydalarını şu şekilde sıralıyor:


- Büyüme aşamasında gelişmeyi ve sosyal bir varlık olmayı destekliyor. Buna uygun sporların seçilmesi gerekiyor. Ağırlık kaldırmayı gerektiren sporlar, omurga sorunlarına yol açabildiğinden, gelişme döneminden bu tip sporlardan kaçınılmalı. Yüzme veya karate gibi uzak doğu sporları yetişme çağındaki çocuklar için uygundur.

- Vücudundaki yağları eritmek, kilo vermek isteyenler, deri altındaki kan dolaşımını hızlandıracak spor türlerini tercih etmeliler. Spinning, aerobik, kürek, step gibi sporların yanı sıra; bacak, kalça ve basen bölgesini çalıştırmak gerekir.

- Sırt ağrısı yaşayan kişiler ağırlık kaldırmayı gerektiren sporlardan kaçınmalılar. Bunun yerine karın, sırt kaslarını çalıştırarak ve sırt bölgesini destekleyecek spor türlerine yönelmeliler. Yüzme, streching ve orta dereceli jimnastik programlarına katılabilirler.

- Bacaklarda dolaşım problemi yaşayanlar, ayak ve bileklerde şişlik ya da su toplaması olanlar, en az dirençle bacak kaslarını çalıştıracak alıştırmalara yönelmeliler. Spinning, aqua-gym ve yürüme gibi faaliyetler onlar için uygundur.

- Hareket etmek kemiklerde kalsiyum birikimini kolaylaştırdığından, fiziksel aktivite osteoporozu önler. İleri yaşta serbest jimnastik, streching, bisiklet gibi sporlar yapılabilir.

Uykusuzluk, gerginlik ve stresten gibi şikayetlerde spor uygun bir tedavidir. Streching, yoga, fitness, su jimnastiği ve solunum çalışmaları bu kişiler için idealdir.

 

Mix Haber

En Güncel Haberleri Özgürce Yayınlayan Medya Kuruluşu

YORUM BIRAK

Sesli Sohbet Beylikdüzü Günlük Kiralık Daire