Son Dakika Yeni

Kendinize Güven Nasıl Oluşur

Psikoloji Psikoloji

Kendine Güven 

Her insanın kendisine güven ve güvensizlik duyduğu genel bir tutumu vardır. Kendine güven, insanın kendisi hakkında olumlu ama gerçekçi tutumda olmasıdır. Kendine güvenen kişi kendini tanır ve beklentilerini gerçekçi tutar. Bu beklentiler gerçekleşmese bile olumlu düşünmeye devam eder ve kendilerini kabul etmeyi sürdürür. Risk almaktan kaçınmaz ve başkalarının onayına bağlı yaşamaz. 

Kendine Güven Nasıl Oluşur?

Kendine güvenin gelişimini etkileyen pek çok etken olmakla birlikte, özellikle çocukluk döneminin ilk yıllarında ebeveyn tutumu çok önemlidir. Ebeveynlerden biri ya da her ikisi aşırı derecede beklentisi yüksek, eleştirel ise ya da aşırı korumacılarsa çocuklar da kendilerinin yetersiz ve değersiz olduğuna inanabilir. Oysa ebeveynler çocuklarını destekler, alkışlar ise bu çocuklarının kendine güven kazanmasına yardımcı olur. Özellikle hata yaptıklarında doğrusunu bulmak için yardım etmeleri ve onları sevmeye devam etmeleri kişisel gelişimlerinde kendine güven kazanmalarına yardımcı olur. Bu arada en önemli nokta toplumun gerçek dışı beklentilerine yoğunlaşmamaktır.

Kendine Güveni Ne Olumsuz Etkiler?

Herkesin sevgisini ve onayını kazanmalıyım tarzındaki düşünceler ulaşılmaz hedeflerdir ve başkalarının düşüncelerine bağımlı yaşamayı getirir.

Tüm alanlarda mükemmeliyetçilik de ulaşılması zor bir hedeftir. Önemli olan kişisel değeri başarıyla ölçmemektir. 

Güven duygusu yaş ilerledikçe dış etkilerden daha az zarar görür ve daha doğru bir bakış açısı kazanır. Geçmişteki olaylarin gölgesinde yaşamadan bütün bu olayların üzerinizde nasıl etki yaratacağına kendiniz karar verirsiniz.

Kendine Güveni Geliştirmek  

Çocukluk döneminde kişinin kendi ebeveyn tutumunu değiştirmede ve çevresini belirlemedeki gücü azdır ancak yaşı ilerledikçe bu artar. Bununla birlikte gençlik döneminde çevresinin ve arkadaşlarının etkisinde de daha çok kalmaya başlar. Ancak bu dönemde değerlerini ve fikirlerini gözden geçirip kendileri için en uygun çevreyi inşa edebilirler. 

Kendine güveni arttırmanın bazı yolları vardır:

Olumlu yanlarınızı görün. Kendinizde en olumlu ve iyi gördüğünüz yanlarınızla işe başlayın.  
Kendinizi değerlendirin: Kendinizi değerlendirirken ölçünüz yine kendiniz olsun. Başkalarıyla rekabete ve toplumun dayattıklarına prim vermeyin. Karşı görüş mutlaka alın ama bu fikirleri mutlak kabul etmeyin. Kendi geliştirdiğiniz doğrularla yolunuza devam edin. Olumsuz düşüncelere mümkün olduğunca dur deyin ve daha olumlu seçenekler geliştirin. 

Risk alın. Yeni deneyimleri, sonucu olumsuz olabilecek olaylar değil bir şeyler öğrenmek ve gelişmek için fırsatlar olarak düşünün.

Mix Haber

En Güncel Haberleri Özgürce Yayınlayan Medya Kuruluşu

YORUM BIRAK

Sesli Sohbet Beylikdüzü Günlük Kiralık Daire