Son Dakika Yeni

İttifakta Son Aşamaya Gelindi! Erdoğan ile Bahçeli Bugün Görüşecek

Siyaset Siyaset

Erdoğan ve Bahçeli, uyum düzenlemelerinin yerel seçim ayağına ve ittifaka yönelik çalışmalarını tamamlayan milli mutabakat komisyonunun taslak raporunu görüşecek. Son rötuşların yapılacağı toplantıya her iki partinin komisyon başkanlarının da katılması bekleniyor. Görüşmede iki lider, kendilerine bırakılan konularda son sözü söyleyecek. Uyum düzenlemelerinin her iki partinin teklifi ile önümüzdeki hafta Meclis'e sunulması bekleniyor. Liderlere sunulan milli mutabakat komisyonu çalışmasında yer alan hususlar şöyle:
KİMLİKLERİYLE GİRECEKLER
İttifak yapan partiler pusulada ittifak altında kendi kimlikleri ile yer alacak. Herhangi bir partiye oy veren ittifaka oy vermiş sayılacak. İttifak yapan partiler ayrı listeler verecek ve ittifak yaptıklarını YSK'ya bildirecek. İttifak yapan partiler aldıkları oy oranlarına göre hazine yardımı alacak.
BARAJ YÜZDE 10
İttifakta yüzde 10 barajı geçerli olacak. İttifak yüzde 10 barajını geçerse ittifak yapan parti yüzde 10'un altında oy almış olsa bile barajı geçmiş sayılacak ve milletvekili çıkarabilecek. Yerel seçimlerde ittifak olmayacak. Cumhurbaşkanlığı adaylığı için aranan 100 bin imzayı da daha önce gündeme geldiği gibi noterler değil, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) toplayacak. İmzaların toplanması il ve ilçe seçim kurulları aracılığıyla yapılacak.Meclis'e ilk etapta yerel seçimlere ilişkin düzenleme sevkedilecek.
BAHÇELİ BOKS ELDİVENİ GİYDİ

Mix Haber

En Güncel Haberleri Özgürce Yayınlayan Medya Kuruluşu

YORUM BIRAK