Son Dakika Yeni

İstanbul Akıllı Şehir Projesi Netaş ile İspak

Teknoloji Teknoloji

İBB iştiraki İSBAK, Türkiye’nin öncü dijital dönüşüm şirketi NETAŞ ile “İstanbul, Akıllı Şehir” projesi için analiz eder geliştirilmesi, Ağ İdare ve Operasyon Merkezleri kurulması ve işletilmesi emeliyle, Barselona Mobile World Congress’te (Dünya Mobil Kurultayı) bir iş birliği protokolü imza attı.

Medeniyetlerin beşiği İstanbul’a yakışır projelerle İstanbul’u dünyada bir marka şehir haline getiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye’nin dijital geleceğinin mimarı NETAŞ arasında, akıllı şehirlerin kuvvetli ağ sistemi ile donatılması ve ağ idaresinin sağlanmasına yönelik bir iş birliği protokolü yapıldı. Protokol, 28 Şubat tarihinde Barselona Dünya Mobil Kurultayı’nde İSBAK A.Ş. Genel Müdürü Muhammed Alyürük ile NETAŞ CEO'su C. Müjdat Altay tarafından imza attı.


İSBAK ve NETAŞ arasında hayata geçen iş birliği protokolü; akıllı şehir çözümleri için ortak projeler geliştirilmesinin yanı sıra bu projelerin omurgasını oluşturacak ağlar için Ağ İdare ve Operasyon Merkezlerinin kurulması ve işletilmesini kapsıyor. Akıllı şehir çözümleri ile Nesnelerin İnterneti alanında teknik bilgi paylaşımında bulunacak iki müessese, güçlerini birleştirerek hızlı-kazanım projeleri geliştirmeyi amaçlıyor. İşbirliği dahilinde mevcut altyapıya destek sağlayacak yeni bir ağ sisteminin heyetimi da bulunuyor.


Muhammed Alyürük: Akıllı şehir konseptini İstanbul’da daha da yaygınlaştıracağız


İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, şehirleri geleceğe taşıyacak projelerin hayata geçirilmesi emeliyle başlattığı Akıllı Şehir Vizyonu için teknoloji ve yetkinliği bir araya getirerek, inovatif projelerle ülkemizin 2023 vizyonuna katkı sağladıklarını belirten İSBAK Genel Müdürü Muhammed Alyürük “Bu doğrultuda, İstanbul’u 2024 odak şehir hedeflerine eriştirecek ortak ve vizyoner bir Akıllı Şehir Projesi’ne erişmek için tecrübeli ve uzman müesseselerle güç birliği yapıyoruz.


Bugüne kadar yaptığımız çalışmalar ve yerli teknoloji imalatıyla Türkiye’nin geleceğine istikamet verirken, teknoloji alanında ülkemizin önde gelen müesseseleri ile iş birlikleri gerçekleştiriyoruz. NETAŞ gibi bu topraklardan çıkmış ve Türk mühendislerinin birikimiyle teknoloji üreten bir müesseseyle akıllı şehir çözümlerindeki yetkinliğimizi bir araya getirmekten memnuniyet duyuyoruz. Akıllı şehir konseptini İstanbul’da her alanda yaygınlaştırmak için çalışmalarımızı ve iş birliklerimizi hızla sürdüreceğiz” diye konuştu.


C. Müjdat Altay: İBB’nin akıllı şehir vizyonuna katkı sunmaktan gurur duyuyoruz


NETAŞ’ın gelişmiş teknoloji birikimini İSBAK ile beraber akıllı şehir projelerine aktaracakları için mutluluk duyduklarını belirten NETAŞ CEO'su C. Müjdat Altay, iş birliği konusunda şunları söyledi;


“Sahip olduğumuz beynelmilel iş yapma deneyimi ve yetkinliklerimizle, 50 senedir ülkemizin teknolojik değişimine ve yetkin insan kaynağı sayısının artmasına katkı sağlarken, büyük çaplı dijital dönüşüm projelerini gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Köklü bir teknoloji şirketi olarak, Akıllı Stadyum, Akıllı Mahkeme, Akıllı Sınıflar gibi çok ehemmiyetli projelere imzaladık. Bu sefer de dünyanın en ehemmiyetli metropollerinden biri olan İstanbul’un akıllı şehir vizyonuna katkı sunmak üzere, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yapacağımız iş birliği dahilinde İSBAK ile beraber “İstanbul, Akıllı Şehir” projesine yönelik ortak analiz eder geliştireceğiz. NETAŞ olarak, büyükşehirlerin meselelerinin yüksek teknolojili altyapılarla çözülebildiğine inanıyoruz. Şehirlerde artan nüfusun ortaya çıkardığı meselelerin tek çözümü şehirlerimizi daha akıllı hale dönüştürmektir. Türkiye’nin dijital geleceğinin mimarı NETAŞ olarak, İstanbul’da sürdürülebilir akıllı şehir teknolojilerinin uygulanması için kritik ehemmiyete sahip Ağ İdare ve Operasyon Merkezleri kurulması ve bu merkezlerin işletilmesine katkı sunacağımız için gurur duyuyoruz”


Akıllı Erişim Sistemlerindeki deneyimini Akıllı Şehir çözümlerine aktararak görevini genişleten İSBAK, İstanbul’u geleceğe taşıyacak Akıllı Şehir vizyonunu belirliyor olmanın yanında Türkiye'de ve Dünya’da da Akıllı Şehrin Mimari olma yolunda kararlı adımlarla ilerlemektedir. Akılı Şehir Vizyonunun Etraf, Enerji, Ekonomi, Mobilite, İdare, Hayat gibi her alanda etkin bir şekilde uygulanabilmesi için teknoloji ve inovasyona dayalı insan odaklı dönüşüm anlayışı ile hareket etmektedir. 2016 seneninde, Dünya Global şehirler endeksinde 29. Sıradan 25. Sıraya yükselen İstanbul’un; 2024 hedeflerinin gerçekleştirilmesiyle bu sıralamada ilk 5 içerisinde bulunması için çalışmalarına hız veren İBB ve İSBAK AŞ Entegre Akıllı Şehir İdareleri ile şehrin hizmet ve kalite çizgisini yukarıya taşıyan çalışmalara imzalıyor.


Bilişim teknolojileri alanında 50. senenini kutlayan NETAŞ bu alanlarda milli ve beynelmilel pazarda, servis sağlayıcılara ve kurumlara uçtan uca katma değerli analiz eder sunuyor. Sistem entegrasyonu ve teknoloji hizmetlerinin yanında bünyesinde bulundurduğu 700 mühendisi aşkın ArGe grubu ile 4/5 G, Siber Güvenlik, Bütünleşik İletişim, Nesnelerin İnterneti ve Büyük Data gibi konularda yerli ve inovatif ürünler geliştirerek tüm dünyanın kullanımına sunmaya devam ediyor.

Mix Haber

En Güncel Haberleri Özgürce Yayınlayan Medya Kuruluşu

YORUM BIRAK

Sesli Sohbet Beylikdüzü Günlük Kiralık Daire