Son Dakika Yeni

Sıkı Diyet İle Kilo Vermek

Beslenme Beslenme

Neden kilo alırız?
 
 Ülkemizin zengin mutfağı nedeniyle çoğumuz yemek yemeyi sevmekteyiz. Geniş yemek kültürümüz ve ülkemizde yetişen ürün çeşitliliğinin fazlalığı dolayısıyla pek çok yemek çeşidi ve tarifler iştahımızı kabartmakta ve bazı zamanlar yediğimiz yemek miktarında ölçüyü kaçırmaktayız. Bu ölçü de kaçınca doğal olarak vücudumuzda birikmekte ve bize kilo olarak geri dönmektedir. İşte bu nedenlerden ötürü kolayca aldığımız kiloları verme sorunu çoğumuz için gündeme gelmektedir.
 
 Sıkı diyet işe yarar mı?
 
 Kilo vermek için ilk başvurduğumuz yöntem diyet olmaktadır. Pek çoğumuz kolayca aldığı kiloları kolayca vermek istemekte ve bundan ötürü sıkı diyet listelerini araştırmaktadır. İnternetteki bulunan birkaç örnek diyet listesi uygulanmaya çalışılmakta ancak hem sıkı bir diyet içeriği olması sebebiyle günlük alınacak besin miktarının azlığı hem de damak zevkimize uymayan pişirme yöntemlerini içeriyor olması gerek ruhsal durumumuzu gerekse vücut sağlığımızı olumsuz etkilemektedir. Ayrıca bu sıkı diyetler zayıflamaya çalışırken zayıflamak bir kenara dursun sağlığımızı kaybetmemize neden olmaktadır.
 
 Peki, ya sağlığımız?
 
     Sıkı diyet ile kilo vermek kesinlikle sağlıksızdır. Bu şekilde kilo vermeyi hiçbir diyetisyen tavsiye etmemektedir. Kendi uyguladığınız bir sıkı diyet sonucu kilo vermiş olsanız bile bu diyeti bıraktığınız anda yemeklere saldırmak arzusu ortaya çıkmaktadır. Vücudunuz gereken enerjiyi sağlayabilmek için diyetinizdekinden fazla besine gereksinim duyacaktır. Dolayısıyla iradenizi kontrol edemeyip yemek yediğiniz yahut eski beslenme düzenine döndüğünüz anda verdiğiniz kiloları geri alacaksınızdır. Hatta verdiğinizden daha fazla kilo almanız bile olası bir durumdur. Çünkü vücudunuz sıkı diyet ile su kaybetmektedir.
 
     Yağ yakımı olmadığı için de diyet süresince ya da diyeti sonlandırdığınız anda sağlık sorunlarıyla uğraşmanız kaçınılmaz olacaktır. Unutulmamalıdır ki sağlıklı ve kalıcı kilo vermenin yolu sıkı diyetten değil düzenli ve dengeli beslenmeden geçmektedir. Bu nedenle fazla kilolar için alanında uzman diyetisyenlerden yardım alınmalı ve gereken sağlık kontrollerine uygun listeler uygulanmalıdır. Düzenli bir beslenme yaşam biçimine dönüştürüldüğü takdirde kilo vermek çok daha sağlıklı olacak ve verilen kilolar geri alınmayacaktır.

Mix Haber

En Güncel Haberleri Özgürce Yayınlayan Medya Kuruluşu

YORUM BIRAK