Son Dakika Yeni

Evlilik Yıl Dönümünde Eşine Canından Bir Parça Verdi

Yerel Haber Yerel Haber

Isparta'da 5 yıldır böbrek yetmezliği tedavisi gören 54 yaşındaki İsa Başkale'ye doktorlar tarafından diyaliz tedavisi ve nakil seçenekleri sunulunca, 45 yaşındaki eşi Gülperi Başkale evlilik yıl dönümünde eşine böbreğini verdi.
28. YIL DÖNÜMÜNDE EŞİNE CANINDAN BİR PARÇA VERDİ

28 yıllık evli Başkale çifti, alışılmışın dışında sevgileriyle tüm çiftlere örnek oldu. Isparta'nın Sütçüler ilçesinde Halk Eğitim Merkezi Müdürü olarak görev yapan 54 yaşındaki İsa Başkale'ye yaklaşık 5 yıl önce böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Rahatsızlığı günden güne ilerleyen Başkale için, Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi doktorları, son dönemde tedaviden olumlu yanıt alınamadığından, böbrek nakli yapılamaması durumunda diyaliz tedavisi uygulanması gerektiğine karar verdi. Bunun üzerine Başkale'nin 28 yıllık hayat arkadaşı Gülperi Başkale, her şeyini paylaştığı eşine böbreğini verme kararı aldı. Başkale, eşine evliliklerinin 28'inci yıl dönümünde böbreğini vererek, hayata tutunmasını sağladı."BENİM İÇİN EVLİLİK YILDÖNÜMÜ HEDİYESİ OLDU"

İsa Başkale, "Uzun süre tedavi için uğraştım. Belirli aşamadan sonra artık tedavi olamadığımı görünce hocalarım diyalize girmeden nakil olursam tedavi olabileceğimi söylediler. Eşim de böbreğini vereceğini söyledi. Tahliller yapıldı. Tarih belirledik. Ama öyle bir yere gelmişiz ki evlilik yıldönümü tarihimiz geldi. Tabi benim için evlilik yıldönümü hediyesi oldu. Çok güzel bir duygu. Sıhhatim gayet yerinde. Burada tedavimizi gerçekleştiren hocalarımızdan da memnunum" dedi.

"GÖNLÜMÜN SULTANIDIR"

Herkese organlarını bağışlaması mesajı veren Başkale, "Öldükte sonra organlar toprakta çürüyecek. Organlarınızı bağışlarsanız sizin sayenizde insanlar mutlu olacaktır. Bir de organ verene bir şey olmuyor. Eşim üç günde kendisini toparladı. Organ verecek olanların sıhhatim kaybolur mu diye endişelenmesine gerek yok. Eşime çok teşekkür ediyorum. Kendisi gönlümün sultanıdır" diye konuştu.

"EŞİMLE BİR CAN PAYLAŞIYORUZ"

Eşine bir böbreğini bağışlayan Gülperi Başkale de "Eşimin diyalize girmesine razı olmadım. Böbreğimi vermeye karar verdim. Hiç aramaya gerek yok. Bana bir zararı olmadığını söylediler. Gayet iyiyim. Eşimin başında refakatçi olarak kalıyorum. Şimdi eşimle bir can paylaşıyoruz. Çok mutluyuz. Üç çocuğumuz var. Onlar da çok sevindiler. Onlar da vermek istediler. Ben buna izin vermedim. Önce ben veririm olmazsa siz verirsiniz dedim. Çok mutluyuz. Eşim ayağa kalktı" şeklinde konuştu.

"BU TÜR HİKAYELER DUYULDUKÇA ORGAN BAĞIŞI ARTIYOR"

SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Genel Cerrahi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zafer Sabuncuoğlu da "Vefat sonrası hiçbir organ kullanılmıyor. Hastalarımız bilinçlendikçe, bu tür hastalarla ilgili hikayeleri duydukça organ bağışı daha fazla artıyor. Her organ bir hayat demek. Hastaları kötü durumundan kurtarıp normal hayatlarına döndürmek için vesile olur. Bizim aslında çalışmalarımız bu yönde. Canlı verici uygulaması Türkiye'de çok fazla sayıda yapılıyor. İnşallah daha da fazla olur. Organ bağış sayısını artırırız" dedi.

Mix Haber

En Güncel Haberleri Özgürce Yayınlayan Medya Kuruluşu

YORUM BIRAK

Sesli Sohbet Beylikdüzü Günlük Kiralık Daire