Son Dakika Yeni

Emlak Bankası Yeniden Faaliyete Geçiyor

Ekonomi Ekonomi

Emlak Bankası Yeniden Faaliyete Geçiyor

90'lı yılların gözde kamu kurumu Emlak Bankası, yeniden faaliyete hazırlanıyor. Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, "Önergeyle tasfiyenin durdurulmasını isteyeceğiz." dedi.

Emlak Bankası Yeniden Faaliyete Geçiyor

Tüm borçların ödendiği Türkiye Emlak Bankası'nda yeni bir hareketlilik başladı. Bankanın Hazine'den alacaklı hale geldiğini belirten Emlak Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, bankanın borcu kalmadığı için tasfiye sürecini durdurma işlemi başlatacaklarını söyledi. TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda bu hafta 9 milyon mükellefin 73 milyar lirayı bulan alacaklarının tahsilini kolaylaştırıcı kanun tasarısı görüşmeleri sırasında verilecek bir önergeyle Türkiye Emlak Bankası'nın tasfiyesinin durdurulması düzenlenecek. Tasfiye halindeki Türkiye Emlak Bankası, 2001 yılından itibaren Ziraat Bankası'nın Emlak Şubesi olarak faaliyet göstermeye başlamış, asli bankacılık işlemleri yapma ve mevduat kabul etme yetkisi sona erdirilmişti.

NASIL BANKACILIK YAPACAĞI BELLİ DEĞİL

Tasfiye işleminin iptal edilmesi durumunda bankanın nasıl bir bankacılık yapacağına da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu karar verecek. Yeni Şafak'a açıklamalarda bulunan Sayın, "Tasfiye işlemi durduktan sonra katılım bankacılığı mı mevduat bankacılığı mı yapılacağına tasfiyeye karar veren BDDK yön verecek. Yasa geçtikten ve banka canlandırıldıktan sonra yeni bir ana sözleşme hazırlanacak" dedi.

BANKANIN KAZANILMASI ÖNEMLİ

Konuyla ilgili uzmanlar ise kamu bankalarının faaliyetini ve yönetim alanını düzenleyen 4603 sayılı yasaya 4684 sayılı düzenleme ile geçici madde eklenerek Emlak Bankası faaliyetinin durdurulmasının eklendiğine dikkat çektiler. Şimdi tasfiyeden vazgeçip, bankacılık faaliyetine devam edilmesinin sağlanacağını vurgulayan uzmanlar, "Bankanın hafızalarda yeri var. Bir piyasa değeri var. Dolayısıyla yeniden canlandırılması bankanın kazanılması önemli" değerlendirmesi yaptılar.

16 YILDIR FAALİYET GÖSTERMİYOR

Ziraat Bankası'na 6 Temmuz 2001 tarihinde devredilerek tasfiyesi öngörülen Emlakbank'ın, bankacılık işlemleri yapma ve mevduat kabul etme izni sona erdirildiğinde 403 şubesi bulunuyordu. Bankanın bankacılık işlemlerinden doğan taahhütleri ile sabit kıymetleri dahil tüm aktifleri Ziraat Bankası ile Halk Bankası'na devredilmişti.

SİYASİLERİN GÖZDESİYDİ

Emlak Bankası, 1988 yılından bu yana bankacılıktan ve inşaat işlerindeki başarısından daha çok yolsuzluk ve genel müdürleriyle gündeme geldi. Bankanın o tarihten bu yana 9 müdürü mahkemelik oldu. Siyasilerin gözdesi olan banka 2000'de özkaynaklarını tamamen yitirmişti.

İNŞAATI DESTEKLİYORDU

Banka 1926 yılında Türkiye'de "halkın inşaat teşebbüslerini desteklemek, gerekli kredileri sağlamak ve yetim haklarını korumak" amacıyla Atatürk'ün talimatları doğrultusunda "Emlak Eytam Bankası" olarak faaliyete geçmişti. Bankanın adı 1 Eylül 1946 tarihinde Türkiye Emlak Kredi Bankası Anonim Ortaklığı'na dönüştü. Bankanın inşaatta en önemli uygulamaları arasında Ataköy, Mimaroba, Sinanoba, Bahçeşehir, Elvankent, Ataşehir, Mavişehir, Mutlukent gibi konutların yanısıra Merkez Bankası Binası'nı, Milli Savunma Bakanlığı konutlarını ve TBMM lojmanları sayılıyor.

Mix Haber

En Güncel Haberleri Özgürce Yayınlayan Medya Kuruluşu

YORUM BIRAK