Son Dakika Yeni

Bakan Demircan Stokçuluk Yapıp İlaç Satmayanın Canını Yakacağız

Ekonomi Ekonomi

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, TBMM'de özellikle kanser ilaçları başta olmak üzere eczanelerin ilaç satışı yapmaması konusundaki soru üzerine ciddi uyarılarda bulundu. Demircan, 'Eğer bir vatandaşımız gittiğinde eczanesinde ilaç var da 'yok' diyorsa veya deposunda ilaç var da satmıyorsa bunu biliyoruz. Bizim ilaç takip sistemimiz bir kutu ilacın hangi eczanede hangi depoda olduğunu takibe imkan veriyor. Buna rağmen vatandaşa 'yok' deniyorsa ilaç fiyatlarında artışı bekliyorlarsa vay hallerine. Biz ilaç fiyatlarında bir ayarlama yapmak zorundayız, vakti geldi. Ama sırf bunun için satmıyorsa bu doğru olmaz' diye konuştu.
'VATANDAŞIN BİZE HABER VERMESİ LAZIM'
İlaç satıcılarının zammı beklediğine ilişkin iddialar konusunda ise Demircan, 'Vatandaş reçeteyi eczaneye getirdiğinde, sisteme girilmiyorsa bizim ondan haberimiz olmuyor. Girmeden 'yok' derse göremiyoruz. Vatandaşın bizi araması lazım ki biz ilacı olduğu halde 'yok' deyip satmayanlara ciddi cezalar veriyoruz' ifadelerini kullandı.
'TAKİP EDİYORUZ'
Eczacılar Birliği'nin 600 civarında ilacın piyasada satılmadığına ilişkin çıkışını da değerlendiren Demircan, 'Cezalar veriliyor, tespit edilenler var. Satmayanlara da mevzuattaki cezalar doğrultusunda yaptırımlar uygulanıyor. Biz bu işi takip ediyoruz. İlacın hangi eczanelerde ne kadar olduğunu biliyoruz. Böyle bir suçu olan varsa ceza vereceğiz, maddi cezası tekrarında kapatmaya kadar giden cezalar var. Var olan ilacı yok demek suçtur. Uyarıyoruz eczaneleri' dedi.
'ECZACI YOK DİYEMEZ'

Mix Haber

En Güncel Haberleri Özgürce Yayınlayan Medya Kuruluşu

YORUM BIRAK

Sesli Sohbet Beylikdüzü Günlük Kiralık Daire