Son Dakika Yeni

Akciğer zarı kanseri akciğer kanserinden daha zor!

Sağlık Sağlık

Akciğer zarı tümörü, kalbin zarına ve oradan diyaframın üstünde yer alan göğüs kafesi içindeki zara sıçrayabiliyor. Organlara baskı yaparak tehlike oluşturuyor.

Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tunç Laçin, akciğer zarı kanseri ile ilgili sorularımızı yanıtladı…
 Akciğer zarı tümörü neden oluşur?
Mezotelyoma dediğimiz tümör, akciğer zarına özgü bir tümördür. Türkiye'de de son zamanlarda sık sık görülmeye başlandı. Ülkemizde mezotelyoma daha çok iki grupta görülüyor. Birincisi, bazı köylerde beyaz toprak ile yapılmış evlerde yaşayanlar, ikincisi de endüstriyel dediğimiz asbest madenlerinde çalışanlar, demiryolu işçileri, gemi söküm atölyelerinde çalışan insanlarda... 30-50 yıl sonra ortaya çıkıyor

 Kaç yaşları arasında daha sık görülüyor?
Asbest lifine maruz kalınca hastalık hemen ortaya çıkmıyor. Maruziyetten sonra yaklaşık 30-50 yıl geçmesi ve o bölgede yaşamış olması gerekiyor. Eğer mesleki maruziyetse, o işle uzun süre uğraşması gerekiyor. Yani genellikle 50'li yaşlardan sonra ortaya çıkıyor ve tedavisi de zor oluyor.
 En çok hangi bölgelerde görülüyor?
Daha çok İç Anadolu bölgesinde Nevşehir, Afyonkarahisar gibi Türkiye'nin orta kesiminde görülüyor. Bir harita çıkartıldı, haritaya göre hastalık yükleri belirlenmeye başladı. Hastaların daha çok o bölgelerden geldiği tespit edildi. Köylerdeki topraklardan da örnek alınarak hangi köyler de daha fazla asbest lifi var, o ortaya çıkartılmaya başlandı.
 Bu bir kanser türü mü?
Evet, bu akciğer zarının kanseri. Ameliyat edilebilir tipi, daha doğrusu ameliyattan daha fazla fayda gören bir tipi var, bir de daha agresif seyreden bir tipi var. Epitelyalmezotelyoma, ameliyattan en fazla fayda gören tipi. Biz üçlü tedavi yöntemi uyguluyoruz; önce ameliyatla akciğer zarını soyuyoruz. Gerekirse kalp üzerindeki zarı ve solunum kası olan diyafram üzerindeki zarı da alıyoruz. Daha sonra ameliyat nekahet dönemini geçirdikten sonra hastaya mutlaka kemoterapi uyguluyoruz.
 Peki, o zar sonradan kendini yeniliyor mu?
Hayır, akciğer göğüs kafesine tamamen yapışmış oluyor; akciğer zarını tamamen tümörlü dokuyla beraber çıkartıyoruz. Biz makroskopik yani gözle gördüğümüz tümörü çıkartabiliyoruz. Bu tümör, akciğer zarının içine işlediği için akciğere de geçiyor bölgesel olarak; o mikroskobik düzeyde oluyor, onu gözle göremiyoruz. Eskiden mezotelyomanın olduğu tüm akciğeri de çıkartıyorduk akciğer zarıyla beraber ama tüm akciğeri çıkartmanın hastaya bir faydası olmadığı, hastalığın yine geri geldiği gösterildi.

ZARLARI TAMAMEN ÇIKARTIYORUZ
 Kalp zarı ve diyafram zarını niye alıyorsunuz?
Bu, mezotel hücrelerinden gelişen tümör olduğu için akciğer zarından başlayıp kalbin zarına ve oradan diyaframın üstündeki yine göğüs kafesi içindeki zara da sıçrayabiliyor. O yüzden o zarları da tamamen çıkartıyoruz. Eğer hastalık yayılmamışsa çıkartmıyoruz. Mesela kalbin zarını çıkarttıysak, kalbin üzerini örtmek gerekiyor. O zaman, meş dediğimiz sentetik zarlar var, onu koyuyoruz. Diyaframı çıkarttıysak, bu sefer diyaframın yerine bir meş koymak gerekiyor çünkü o zaman karındaki organlar akciğerin olduğu yere geçer, baskı yapar. O zaman diyafram kasının yerine bir sentetik meş koyuyoruz.
 Akciğer zarı kanseri, akciğer kanserinden daha mı zor?
Akciğer kanserinin birden dörde kadar evreleri var. Evre 1 akciğer kanseri bu hastalıktan daha iyi ama evre 4 bu hastalıktan daha kötü. Çünkü evre 4 akciğer kanserini ameliyat edemiyoruz, sadece kemoterapi ve radyoterapi görüyorlar. Bu hastalıktan daha kısa bir yaşam ömrü var o hastaların. Erken dönemde tespit edilen her kanser tipinin tedavi başarısı daha yüksektir.

 

 

 

 

 

 

 

Mix Haber

En Güncel Haberleri Özgürce Yayınlayan Medya Kuruluşu

YORUM BIRAK

Sesli Sohbet Beylikdüzü Günlük Kiralık Daire